Základné rady pre začiatočníkov

Základné rady pre začiatočníkov

Asi každý, kto ide vyskúšať niečo nové, cíti neistotu a strach ako to dopadne. Nevie, čo má robiť a ako sa správať. Bojí sa zlyhania a preto niekedy robí viac chýb, ako by spravil, keď je v kľude.

Tento článok obsahuje chyby čo robia začínajúci hráči, ktoré som si všimol ako majiteľ Dvoch izieb. Robia ich veľa krát aj skúsení hráči, možno tu nájdu aj oni nejakú radu. Pokúsim sa vám poradiť ako sa týmto chybám vyhnúť alebo ich aspoň minimalizovať.

A samozrejme. Keď objavíte nejakú chybu, alebo si myslíte, že niečo chýba, neváhajte a komentujte.

Netušíte ako začať

Kto mi ukáže, čo mám robiť?

Keď ste prvý krát v takejto miestnosti, tak netušíte, čo sa tam dá robiť. Tmolíte sa dokola, opatrne do všetkého štucháte, ale bojíte sa všetko zobrať do ruky.

Nebojte sa.

Skúste otvoriť všetko, čo vidíte. Odokryť všetko, čo je zakryté (matrace, obrusy, …), prehľadať knihy, pozrieť pod stoličky, … Skúsení hráči sú ako uragán, ktorý preletí cez miestnosť a ostanú po ňom len trosky v podobe úloh, vecí a pomôcok, ktoré našli po miestnosti. Toto všetko samozrejme robte s ohľadom na vybavenie miestnosti, pretože by ste nemali nič zničiť. Takže s citom, ale pedantne.

Konáte okamžite bez rozmyslenia

Jéééj. Toto určite na niečo bude.

Väčšina začiatočníkov hrá nasledovne.

  • Aha čo som našiel.
  • To mi určite niečo otvorí.
  • Tak to idem riešiť.
  • Riešim
  • Riešim
  • Riešim
  • Niečo mi asi chýba.
  • Hľadám ďalší kúsok
  • Aha čo som našiel

Nekonajte unáhlene. Riešte úlohu vtedy, keď si myslíte, že máte všetko na doriešenie. Alebo začnite riešiť, ale nech niekto ďalej hľadá úlohy, nápovedy a podobne.

Neuvedomujete si, čo chcete dosiahnuť

Toto je predsa jasné. Vidím tam stoličku, X a modrú farbu.

O čo ide v každej z týchto miestností? Ide o odomknutie zámku, otvorenie skrinky, … Zámky bývajú najčastejšie kódové, takže sa snažíte získať nejaké číslo. Preto väčšina úloh je len o tom, ako získať číslo. Úlohy sú rôzne, od morzeovky, alebo iného písma, cez rôzne skladačky a podobne.

Väčšina úloh tiež napovie, ktorý zámok otvoriť. Každá miestnosť má iný systém (niekde nemusí byť žiadny) a keď ho pochopíte, tak viete hneď otvoriť správny zámok. Alebo aspoň zistiť, že ten kód je zle.

Necháte sa ľahko rozptýliť

Zlezte z toho lustru Donalde!

Veľa hráčov, bez ohľadu na skúsenosti, sa nevie dobre sústrediť. Niečo riešia, ale vždy keď niekto niečo nájde, tak vstanú a idú sa na to pozrieť. Chvíľu pozerajú, rozmýšľajú a až potom ich napadne, že niečo riešili. Stratia myšlienku a musia ísť pomaly od začiatku.

Nenechajte sa rozptýliť, keď niečo riešite, riešte to. Venujte samozrejme pozornosť aj zvyšku tímu, ale prvoradá úloha je vyriešiť úlohu, nie pozerať sa na ostatných.

Chaos je síce pekný, ale poriadok získava čas

Kam som len položil tú nápovedu?

Skoro v každej miestnosti platí to, že ak som dokončil úspešne nejaký hlavolam a otvoril som zámok, tak môžem tento hlavolam odložiť. Už ho jednoducho nebudem potrebovať. Tak to tak robte. Odkladajte úlohy, ktoré ste už vyriešili na jednu hromadu. Dohodnite sa kam. Pekne nahlas, aby to bolo všetkým jasné. A úlohy, ktoré ste ešte nevyriešili dávajte na inú hromadu. A aj to si pekne nahlas povedzte. Nech nestrácate čas pýtaním sa počas hry. A riešením tých istých úloh znovu a znovu.

Sme síce skupina, ale dokážem pracovať aj sám

Poďte všetci sem, toto musíme spraviť spolu.

Je to také normálne, že jeden pracuje a ďalší sa pozerajú a kibicujú, ale to len málokedy pomáha pri rýchlom riešení. Dvojica býva na riešenie vždy dostatočná, ale veľa krát aj jeden stačí. Iba v prípade, že si sami neviete poradiť, požiadajte ostatných o pomoc. A keď niekomu pomôžete a už sa rozbehne, tak načo tam čakať na výsledok? Pohnite sa ďalej a robte to, čo ešte nie je hotové.

„Komunikujte!“ je síce klišé, ale pomáha to

– Vyriešil som úlohu.

– Ale veď to som už riešil ja a už sme to použili.

Veľa tímov robí veľkú chybu v tom, že nevedia o tom, čo sa deje. Je také zložité povedať si, navzájom, že som otvoril zámok? Takže už ďalší nemusia skúšať ten kód? Alebo zakričať, že ste niečo našli, ale neviete čo s tým? Vedieť kto čo spravil, s čím má problém, alebo čo našiel je základ úspešného tímu. Veľa začiatočníkov to nerobí a potom sa motajú každý sám a nevedia čo majú robiť a čo je už spravené.

Nehádajte sa, zabávajte sa

To si ty na vine!

Escape room je o zábave a dobrom zážitku. Ak sa vám nedarí tak čo? Stane sa niečo? Nehádajte sa, neváľajte vinu na niekoho iného. Skôr sa opýtajte ako ďalej. V každej takejto miestnosti je spôsob, ako získať nejakú radu. Tak o ňu požiadajte a hrajte ďalej.

Hra má končiť úsmevom a nie mračením. O to nejde ani vám a ani žiadnemu majiteľovi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*