Stratégia a taktika

Stratégia a taktika

Escape room je hra, pri ktorej treba postupne vyriešiť všetky pripravené úlohy. Takto napísané to vyzerá jednoduchšie ako to v skutočnosti je. Je dobré si trochu premyslieť ako riešiť tieto úlohy tak, aby nedochádzalo k chaosu, aby sa na nič nezabudlo, aby ste riešili veci optimálne a podobne. Všade odtikáva čas, takže nie je veľmi dobré ho míňať na zbytočné veci.

Tu vám spomeniem pár vecí, ktoré v našom tíme fungujú a pomáhajú nám pri riešení. Určite máte nejaké stratégie aj vy, tak sa neváhajte o ne podeliť.

Dohoda, kde sú odkladacie priestory

Vždy si povieme kde budeme dávať predmety, ktoré sme našli a ešte nie sú vyriešené a kde budeme dávať veci, ktoré sme už vyriešili. Musí to byť každému jasné, aby sa nestalo, že riešime to isté viac krát.

Zoznámenie sa s priestorom a rýchle prehľadanie miestnosti

Na začiatku sa treba zoznámiť s priestorom, čo tam je, aké sú tam zámky, úlohy. Aká je výzdoba, pretože aj to môže byť súčasťou riešenia. Prehľadáme čo sa dá odokryť, posunúť, otvoriť. Ťaháme za všetko, čo vidíme.

Pracujeme samostatne

Prehľadávanie je činnosť, kde každý ide sám. Tak najrýchlejšie získame prehľad o celej miestnosti. Aj väčšinu hlavolamov riešime sami a párujeme sa len v prípade, že nevieme pokračovať. Alebo v prípade, že to pomôže pri rýchlejšom vyriešení. Alebo samozrejme v prípade, že niekto sa nudí a nemá čo robiť.

Kričíme

Samozrejme, že nielen od radosti, ale kvôli informáciám pre celý tím. Informácie sú najdôležitejšia vec na celej hre. Načo mi je, že som našiel a vyriešil úlohu, keď neviem čo tým otvoriť. Stačí zakričať a niekto možno zareaguje. Pridá ďalšiu informáciu ku tej mojej a vznikne úplné riešenie. Preto oznamujeme, keď niekto nájde zámok, kľúčik. Aj keď niečo prehľadá a nič nenájde. Takto vieme každý o všetkom.

Pýtame sa

Sme tím a preto pracujeme spolu. Keď neviem, či už niekto prehľadal to, čo som našiel, tak sa opýtam. Keď si myslím, že mi ešte niečo chýba, tak sa opýtam. Možno iný člen tímu videl niečo podobné. Keď niečo neviem zrovna vyriešiť, tak požiadam o názor druhého. A spolu jednoduchšie prídeme ku výsledku.

Využívame rôzne spôsoby riešenia

Pri niektorých úlohách sa môže stať, že najrýchlejší spôsob riešenia je skúšať. Tak prečo to nespraviť? Načo počítať zložité veci, keď mám len tri možnosti? Je to možno zaujímavejšie, ale môže sa stať, že nebudem môcť dohrať celú hru.

Toto sú také základné princípy, ktoré v našom tíme funguju

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*