Čo je to Escape Room

Escape room je hra, kde sa musíte v časovom intervale dostať von zo zamknutej miestnosti. Cesta von vedie cez rôzne úlohy a hlavolamy, ktoré treba pochopiť a vyriešiť a na základe toho odomknúť všetky zámky, ktoré tam sú.

Toto je napísané v skrátenej podobe. V ďalšom texte napíšem rôzne prirovnania, aby ste si vedeli lepšie predstaviť, čo vás asi čaká.

Čo hovorím oficiálne

Pripravili sme si pre vás miestnosti plnú úloh, hlavolamov, nápoved, zámkov a kľúčikov. Vašou úlohou je pochopiť všetky nápovedy, otvoriť všetky zámky a vyriešiť všetky úlohy. Úlohy sú rôzne, ale z každej z nich dokážete získať kód alebo kľúčik, ktorý vám otvorí niektorý zámok.

Aby ste toto všetko mohli spraviť, musíte všetko prehľadať, všetko odkryť, úlohy môžu byť schované kdekoľvek. Aj samotné prehľadávanie nábytku môže byť hlavolam. Možno je tam niečo skryté, možno je tam niečo, čo si treba všimnúť. Miestnosti sú pripravené tak, aby vás postupne viedli a odokrývali sa vám nové úlohy. Všetko, čo tam nájdete môže (a zvyčajne aj je) byť dôležité. Všímajte si aj najmenších podrobností, lebo vám môžu pomôcť pri riešení.

Možno ste už videli niečo podobné.

Možno ste už videli súťaž Pevnosť Boyard, kde skupina ľudí riešila rôzne úlohy. Najprv museli získať kľúče, ktorými si otvorili zámky na bráne a potom získali indície na vyriešenie hesla, ktoré im odomklo poklad. Escape room je trochu podobná, ale v menšom. Všetko sa odohráva zvyčajne v jednej miestnosti alebo byte a úlohy sú tomu prispôsobené. Nie sú také fyzické, sú skôr o všímavosti, hľadaní predmetov a ich spájaní za účelom získania kódu na otvorenie zámku. Veľakrát ide o logické úlohy, ktorých vyriešením otvoríte nejakú skrinku alebo zámok. A postupne sa prebojujete ku otvoreniu finálnych dverí.

Možno ste videli seriál MacGyver. Múdreho chlapíka, ktorý spraví zo spinky šperhák, ktorým si otvorí zamknutú skrinku. Tam nájde papier, ktorý prestrčí pod dvere a použije na získanie kľúča, ktorý vytlačí nájdenou paličkou z dverí. A takto pokračuje až dovtedy, kým sa nedostane tam, kam chce. Escape room je presne o tomto. Dá vám možnosť stať sa na chvíľu takýmto MacGyverom. Prehľadať všetko, čo je naokolo vás a použiť to na to, aby ste sa dostali von. Na rozdiel od MacGyvera nebudete potrebovať toľko znalostí ako on, pretože vám izba svojimi nápovedami pomôže. Ale zážitok a radosť z otvorenia finálnych dverí budete mať možno rovnakú.

Chcete zažiť aj vy niečo podobné?
Kliknite sem a rezervujte si termín.


Možno ste hrali na počítači nejakú únikovú hru. Spravidla to bola jedna obrazovka, kde bola zobrazená miestnosť s rôznymi predmetmi, skrinkami, zámkami a vždy tam boli dvere, ktoré ste chceli otvoriť. Začali ste používať rôzne predmety, riešiť hlavolamy, ktoré sa tam objavovali a postupne ste sa prepracovali až ku otvoreniu finálnych dverí. Tak takto si môžete predstaviť escape room, len s tým rozdielom, že postavička v hre budete vy sami.

Ako to vidím ja.

Keď sa chystám do nejakej Escape room, tak očakávam, že uvidím miestnosť plnú rekvizít, skriniek, zámkov. Bude tam hrať asi nejaká hudba a určite tam bude množstvo úloh, ktoré môžem s tímom riešiť. Som vždy zvedavý, aké úlohy tam budú, lebo viem, že úlohy bývajú rôzne – niektoré bývajú jednoduché (spočítaj toto, nájdi nejakú krajinu na mape) zložitejšie (polož figúrky na šachovnicu podľa nejakých pravidiel), niekde sú založené na šikovnosti, niekde na logike, inde na všímavosti. Zvedavý som preto, lebo každá escape room je iná a v každej sú iné úlohy. Pred vstupom do vnútra som napätý, či sa mi bude dariť, alebo budem ostatným len pomáhať. Koľko úloh tam bude, ako dlho nám to potrvá, či budeme musieť spolupracovať, alebo bude stačiť riešiť veci sám.

V každej miestnosti sa skôr, či neskôr pozriem na hodiny a vystresujem sa z toho, kam mi zmizlo tých 20 minút od posledného pozretia. Viem, že budem panikáriť, pretože čas ubieha a mne stále nejde spočítať 2 a 2. Viem, že sa budem smiať, keď pochopím, že ten príklad nie je taký zložitý, ako som si stále myslel a že je to naozaj 4.

A teším sa na ten pocit, keď všetko vyriešime a otvoríme finálny zámok. Teším sa na tú radosť, úľavu a pocit hrdosti, že sme to zvládli. A viem, že príde aj smútok, že to všetko skončilo. A nutkanie ísť ešte raz. Toto všetko si zopakovať a užiť si super čas s kamarátmi.

Toto všetko je pre mňa escape room.

Aj vy si nejako predstavujete escape room? Podeľte sa o vašu predstavu v komentároch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*